Koza Felsefe Okulu: “Antik Yunan’da Bir Yaşam Biçimi Olarak Felsefe”

Koza Felsefe Okulu: “Antik Yunan’da Bir Yaşam Biçimi Olarak Felsefe”

Her ay farklı konular ve konuklarla gerçekleştirilen Koza Felsefe Okulu buluşmalarında, Felsefe üzerine hem eğitici bilgiler almak hem de keyifli sohbetler etmek için sizleri Çanakkale Koza Gençlik Derneği’nin Felsefe Okuluna bekleriz.

Çanakkale Koza Gençlik Derneği bünyesinde oluşturulan Felsefe Okulu, her ay yeni bir konuşmacı ve yeni bir temayla Felsefe Biliminin yaygınlaşmasına katkı sunuyor.

Bu çalışmalarda katılımcılar, Felsefenin ne olduğuna dair felsefi kavramlar ve bu kavramların anlamlandırılması, felsefenin metodolojisi ve felsefe tarihi hakkında genel bir bilgiye sahip olurlar. Kazandırılan bu temel bilgiler; felsefe metinleri okumalarında ve tartışmalarında, kitap ve filozof çözümlemelerinde alt yapı oluşturacak şekilde planlanmaktadır.

“Antik Yunan’da Bir Yaşam Biçimi Olarak Felsefe” konulu 6. etkinliğimizin konuşmacısı Dr. Refik GÜREMEN olacaktır.

Sizleri 04.05.2019 tarihinde, saat 14.00’da Belediye Çalışanları Sosyal Tesislerinde gerçekleştireceğimiz buluşmamıza davet ediyoruz.

Dr. Refik GÜREMEN kimdir?
Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümünde tamamladı. 2006’da Strasbourg II Marc Bloch Üniversitesi (Tez: Jeune Lévinas face-à-face Hegel) ve Galatasaray Üniversitesi’nden (Tez: Aristoteles’in İdeal Devletinde Devlet Adamı) yüksek lisans, 2013’te Paris I Panthéon Sorbonne Üniversitesi’nden (Tez: L’homme le plus politique des animaux. Essai sur les Politiques, I.2) doktora derecesini aldı. Antik Felsefe, Biyoloji Felsefesi, Epistemoloji, Sembolik Mantık, Politik Felsefe ve Etik ile ilgilenmektedir. Güremen’in Diogenes of Oinoanda: Epicureanism and Philosophical Debates, (Pierre-Marie Morel and Jürgen Hammerstaedt ile), Aristote, l’animal politique, (Annick Jaulin ile), Çağdaş Fransız Düşüncesi, (Zeynep Direk ile) adlı kitapları bulunmaktadır. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde öğretim üyesi olarak ders veriyor.