AGH Gönüllü Hikayeleri | Aykut DOYRAN | Polonya

AGH Gönüllü Hikayeleri | Aykut DOYRAN | Polonya

– Adın ve Soyadın: Aykut Doyran
– Proje Ülkesi ve Şehri: Polonya Leszno
– Proje Süresi:10 ay
– Proje Adı: Voluntarism for all

-Öncelikle seni tanımak isteriz, Bize kısaca kendinden bahseder misin?

+Ben Aykut, 25 yaşındayım Edirneliyim İstanbul’da yaşıyorum, IIBF uluslararası ticaret mezunuyum.

-Proje sürecinin öncesini anlatır mısın?

+Üniversiteyi bitirdikten sonra yurtdışında bir programa katılmak istedim, EVS ile üniversitem aracılığı ile tanıştım (EVS ve Erasmus+ konferansına katılmıştım). Sade ve öz CV hazırladım, motivasyon mektubunu ise başvurduğum projelere göre hazırladım. Her projeye aynı motivasyon mektubunu göndermedim, proje bazlı olarak hazırladım. Özellikte teknik destek konusunda (sözleşme vs.) Dernekten yeterli destek aldım, vize süreci ise çok da zor değildi, gerekli bütün evrakları hazırlayıp vize başvurusu yaptım ve vize geldikten hemen sonra Polonya’ya vardım.

-Proje sürecini anlatır mısın?

+Genel kapsamlı bir projem var, kültürel sunumlar hazırlıyoruz, genellikle çocuk ve gençlerle çalışıyoruz. Şu ana kadar projenin bana kattığı en önemli özellikler, takım olma duygusu ve zamanı etkili kullana diyebilirim. Fransız ve İspanyol gönüllüler ile birlikteyiz ve bahar dönemi için yeni gönüllüler gelecek 🙂

-Anlatmadan yapamam dediğin anın var mıdır?

+Projemin ilk günü Leszno tren istasyonuna vardım, haritadan baktığımda ofis yakın görünüyordu ve yürümeye başladım, yolun yarısına gelmeden yağmur başladı ve yolun parke taşı olması yüzünden valizimin tekerlekleri kırıldı. Hem ıslanıyordum hem de valiz yüzünden yürüyemiyordum. 5 dakikalık yol için taksiye bindim 🙂 ofisin önüne geldiğimizde esmer biri kapının önünde sigara içiyordu. Anladım ki bu kişi Polonyalı değil kendisi Portezli Rodolfo 🙂 taksiden iner inmez o da benim Polonyalı olmadığımı anladı ve yanıma geldi, valizimi ofise taşıdı. Ofis çok kalabalıktı, çok heyecanlıydım, hepsiyle birer birer tanıştım, herkes sıcakkanlı ve yardımseverdi, ilk günden anladım ki EVS pozitif yönden çok farklı bir deneyim olacaktı.

-Buradan AGH projelerine katılacak gönüllülere tavsiyelerin nelerdir?

+Projelerden gelen olumsuz yanıtlar moralinizi bozmasın ve başvuru yapmaya devam edin. Yabancı dilinizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız eğer şimdiden çalışmaya başlayın ve yabancı dili sorun etmeyin. Projeye gitmeden önce hak ve vazifelerinizi öğrenirseniz sizin için iyi olur. Beklentiyi her zaman düşük tutun, böylece olumsuzluklara çok fazla üzülmezsiniz.