AGH Gönüllü Hikayeleri | Amine Özcan | İTALYA

AGH Gönüllü Hikayeleri | Amine Özcan | İTALYA

– Adın ve Soyadın: Amine Özcan
– Proje Ülkesi ve Şehri: İtalya
– Proje Süresi: 3 ay
– Proje Adı: Associaziona Link

-Öncelikle seni tanımak isteriz, Bize kısaca kendinden bahseder misin?
+15.10.1995 yılında Zonguldak’ta doğdum. Eskişehir’de yaşıyorum ve DPÜ GSF Animasyon bölümü 2017 mezunuyum.

-Proje sürecinin öncesini anlatır mısın?
+AGH’den daha önce erasmus+ öğrenci değişim programı ile İspanya’ya gitme sürecimde haberim oldu. CV’mi europass üzerinden hazır bulunduruyor ve güncelliyordum ve Motivasyon Mektubumu da prezi üzerinden eğlenceli ve dikkat çekecek şekilde görsel anlamda zengin olarak hazırladım. Motivasyon mektubumun başvuru yapacağım projeye uygun olmasına dikkat ettim ve başvurduğum ilk projeye kabul edildim. Gönderici kuruluş her türlü soruma güzellikle cevap verdi ve hazırlık sürecinde hiçbir sıkıntı yaşamadım. Vize sürecim de belgelerim eksiksiz olduğu için çok rahattı ve 1 hafta içinde vizemi aldım.

-Proje sürecini anlatır mısın?
+İtalya’daki projede Fransız ve Türkler olarak gönüllüyüz. Haftada bir gün, kuruluşun radyo programında sanat, tarih, kültür, müzik gibi çeşitli konular üzerine konuşmalar yapıyoruz. Tarihî bir yapıyı restore etmede, o alanda etkinlikler düzenlenmesinde rol alıyoruz ve okullara giderek sanat ve tarih alanında çocukların el işi becerilerini geliştirmeleri adına onlara yardımcı oluyoruz.

-Anlatmadan yapamam dediğin anın var mıdır?
+Roma’ya vardığımda pasaport kontrolü normalden uzun sürdü ve Altamura’ya gidecek olan otobüsü kaçırmış oldum. Bu yüzden gece 00.00’da olan son otobüse binmek zorunda kaldım ve hava çok soğuktu ama inanılmaz soğuktu ve İtalya’daki ilk günüm, canlı bir kâbus gibiydi. Tabii ki sonrasının harika olacağı temennisi ve eminliği ile o geceyi de atlattım. Ve ertesi gün Altamura’daki yeni yuvamdaydım! 🙂

-Buradan AGH projelerine katılacak gönüllülere tavsiyelerin nelerdir?
+ Sosyal ve pozitif kalın ve yeni dil ve insanlarla tanışmanın tadını çıkarın. Beklentilerinizi yüksek tutmayın ve sadece anı yaşayın. 🙂 Teşekkür ediyorum.

-Biz teşekkür ederiz.